Skateboardy
Miluješ skateboarding a longboardy ti zatím moc neříkají? I pro tebe má Honza připravenou širokou nabídku kvalitních skateboardů od světových značek jako je Tempish, Globe, Voltage nebo Enuff. Vyber si kompletně sestavený skateboard, nebo si sám vytuň desku, trucky a kolečka svého skateboardu k dokonalosti. Jsi začátečník? Poraď se s námi jak vybrat skateboard a neprohloupíš. Abys nemusel skate tahat, vybírej z bagů pro jejich transport a nezapomeň ani na bezpečnost se speciálními chrániči a helmami.
Mohlo by se hodit
Profesionální skateboardy
Zkoušej nové triky, dělej dropy v bazéně nebo se jen tak proháněj po parcích. S novým skateboardem ti to půjde raz dva. U nás si vybereš z pestré nabídky kompletních skateboardů pro děti i dospělé. A to od oblíbených světových značek, jako je Tempish, Globe, Voltage nebo Enuff. Pokud jsi ostřílený rider, můžeš si sám vytunit desku, trucky a kolečka, takže budeš mít model přesně podle svého gusta.
Tip: Chceš koupit svůj první skateboard a nevíš si rady? Speciálně pro tebe jsme připravili návod, jak si vybrat skateboard.
Jak vybrat skateboard
Pokud se skateboardingem zrovna začínáš, doporučujeme koupit už kompletně sestavený skateboard, ať nemáš co řešit. Je to rychlejší a levnější než skládat skateboard po částech. Tady je seznam základních parametrů, které při výběru vezmi v potaz.
- Deska: U desky hraje nejdůležitější roli její šířka, která se běžně udává v palcích. Vše se odvíjí od stylu tvojí jízdy a výšky a váhy. Čím širší deska, tím více se skateboard hodí na ježdění v bazénu nebo vertikální rampě. Užší desky na skate jsou zase vhodnější na dělání triků a na klasické street/skateparkové ježdění.
- Trucky: Výběr trucků na skate záleží na šířky tvojí desky. Tabulku velikostí najdeš v naší poradně.
- Ložiska: Ložiska na skateboard se označují písmeny ABEC a číslem od 1 do 9. Čím vyšší číslo obsahuje, tím rychlejší je chod ložiska, a tím rychleji skateboard pojede. Nejrychlejší jsou tedy skateboardy s ložisky ABEC9.
- Kolečka: U koleček je nejdůležitějším faktorem velikost (průměru v mm) a tvrdost (např. hodnota 96a). Čím větší a tvrdší kolečka zvolíš, tím rychlejší budou. Začátečníci by měli raději sáhnout po menších a tvrdších kolečkách na skateboard.
Velikostní tabulky a výběr skateboardu podle věku/váhy jezdce jsme rozepsali v naší poradně.
Příslušenství ke skateboardům
Ještě předtím, než vyrazíš do terénu, nezapomeň si pořídit helmu a chrániče na kolena a lokty (modely pro děti i dospělé). Máme modely nejrůznějších designů, barev a velikostí, takže si na své přijde úplně každý. Hodit by se ti mohl i batoh na pohodlné přenášení tvého skatu.
Pokud jezdíš už nějakou dobu a máš pocit, že je na čase vyměnit určité části, tady jsi správně. Omrkni naši nabídku nových gripů na skaty, podložek pro tlumení vibrací, samolepek nebo nářadí, se kterým jednoduše přemontuješ kolečka nebo trucky. Tady najdeš vše, co potřebuješ.
O historii skateboardingu
Skateboarding pravděpodobně vznikl už na začátku 50. let ve slunné Kalifornii jako oblíbená alternativa surfingu. Když nebyl vítr ani vlny, vydali se surfaři do ulic na prvních skateboardech (sidewalk surfing – surfování po chodníku). Ze začátku pro to používali pouze dřevěná prkna, která měla zespodu připevněná kolečka od bruslí. S rostoucí popularitou skateboardingu se však zlepšovaly používané materiály i výrobní technologie. Dneska se pro výrobu desky využívá odolný kanadský javor a pro kolečka tvrdý polyurethan.
Skateboarding se postupně rozšířil po celém světě a výjimkou nebylo ani Česko. U nás se tento sport začal rozvíjet v 80. letech, kdy se jezdilo na Strahově, v Plzni, Brně, Olomouci a další větších městech. Start české skateboardové scény se spojuje hlavně se jmény Ivan Zobák Pelikán, Petr Karlíček nebo Tomáš Potůček. K největšímu rozvoji pak došlo po 90. letech, kdy se objevovaly nové skateparky a nová místa na ježdění. V roce 2010 byla založena Česká asociace skateboardingu (ČAS), která se stará o to, aby úroveň skateboardingu byla u nás co nejvyšší.